خبر ها

متن خبر

سامانه سمات راه اندازی شد
سامانه سمات راه اندازی شد دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸ ۹:۴۴ ق ظ

شرکت کاسپین سامانه سمات را عملیاتی و راه اندازی کرد. اتصال لوتوس به سامانه سمات بانک مرکزی از طریق یک وب سرویس انجام می گیرد. این سرویس به منظور استعلام وضعیت اعتباری مشتریان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه متمرکز الکترونیکی تسهیلات و تعهدات که از این پس سامانه "سمات" نامیده می شود استفاده می گردد. این اطلاعات از طریق سامانه لوتوس به سامانه سمات بانک مرکزی ارسال شده و در آنجا تجمیع می شود. تا قبل از راه اندازی سمات اطلاعات وام مربوط به مشتریانی که از بانک پارسیان تسهیلات دریافت می کردند به صورت فایل شده و تحت عنوان فرمهای  x/28  از بانک پارسیان جهت ارسال به بانک مرکزی فرستاده می شد. با راه اندازی سامانه سمات، بانک مرکزی تمام دیتاهای مربوط به مشتریان را در اختیار دارد تا بتواند پاسخگوی استعلام سایر بانک ها برای مشتریان باشد. با راه ا ندازی سامانه سمات تمامی اطلاعات مربوط به مشتریان ، وام، ضمانت نامه ها و وثایق بصورت آنلاین در اختیار بانک مرکزی قرار می گیرد.

گفتنی است این سامانه علاوه بر وب سرویس ارسال اطلاعات که به آن اشاره شد سرویس های دیگری را بابت استعلام ها دارد که وب سرویس استعلام ها در سامانه سمات شامل 3 سرویس به شرح ذیل می باشد:

سرویس اول: استعلام تسهیلات و تعهدات ، سرویس دوم: استعلام وثائق ، سرویس سوم: استعلام ضامنین که پس از فرستادن استعلام های فوق پاسخ آنها در اختیار کاربران شعب جهت بررسی قرار می گیرد.